Alig több mint 200 évvel ezelőtt a híres brit zeneszerző és csillagász, Sir William Herschel felfedezte az infravörös (IR) sugárzást. Ma a Herschel infravörös felfedezését használó teszteszközök számos területen teszik lehetővé a technikusok számára – a villanyszerelők számára; üzemtechnikusok; fűtési, szellőztetési és vízvezeték-szerelési vállalkozók; és autótechnikusok – az egyébként láthatatlan problémák észlelésére és kijavítására.
Az új innováció, a Fluke VT02 Visual Thermometer – amelyet a brit innovátor Infrared Integrated Systems Ltd. (Irisys) fejlesztett ki – megfizethető infravörös tesztelést hoz a technikusok számára, akiknek korábban választaniuk kellett a korlátozott infravörös hőmérők és a költséges hőkamerák között.
„A VT02 valóban egy új termékkategória” – mondta Tim Wheatley, az Irisys műszaki igazgatója. – Nem tartom helyesnek sem egy pontradiométerrel, sem egy hőkamerával összehasonlítani. Ez egyike sem ilyen. Ez egy teljesen új stílusú termék.”
A korai infravörös érzékelők egyelemes detektorok segítségével észlelték az infravörös sugárzást, és vonalképeket hoztak létre. A katonaság megtanulta használni ezeket az infravörös képeket a célpontok megtekintésére, még sötétben vagy füstben is. De ezek a korai infravörös érzékelők költségesek voltak, és néhány típust aktívan hűteni kellett, hogy működjenek.
Az 1980-as évek végén kifejlesztettek egy új típusú hűtetlen érzékelőt, a mikrobolométert. Mostantól a hőkamerákat elég kicsire lehet építeni ahhoz, hogy kézben tartsák őket, olyan áron, amelyet több felhasználó megengedhet magának. Ma a termográfiát széles körben használják. A tűzoltók arra használják, hogy átlássák a füstöt. A telepítő és karbantartó technikusok termográfiát használnak az elektromos, mechanikai és gőzrendszerek hibáinak észlelésére. Az épületelemzők levegőszivárgást és szigetelési hibákat észlelnek.
2012 második negyedévében a Fluke Corporation, a kalibrációs és kézi tesztműszerek piacán vezető vállalat, megvásárolta a magántulajdonban lévő brit Infrared Integrated Systems Ltd. (Irisys) céget, hogy fokozza a vállalat termográfiai kutatás-fejlesztési képességeit. Az 1996-ban alapított, díjnyertes Irisys székhelye Northampton közelében található az Egyesült Királyságban. A vállalat bevételeinek kétszámjegyű százalékát fekteti be K+F-be, és több mint 70 szabadalommal rendelkezik. A K+F csapat minden hatodik alkalmazottja és minden harmadik PhD fokozattal rendelkezik.
Mindkét cég hosszú múltra tekint vissza a termográfia terén. A teszteszközei tartósságáról világhírű Fluke strapabíró infravörös hőmérőket és hőkamerákat is kínál, amelyeket extrém terepi használatra terveztek. Az Irisys az infravörös érzékelők és szoftverek terén szerzett szakértelmét felhasználva létrehozta a „sorkezelés” területét, hőérzékelőket használva a gyülekező ügyfelek számlálására és szoftverrel, hogy előre jelezze várható viselkedésüket. Az Irisys rendszerek jelzik a kiskereskedőknek és a szolgáltató cégeknek, hogy vegyenek fel szerviz személyzetet, ha a sorok meghosszabbodnak, vagy rendeljenek át más feladatokra, ha a sorok rövidek. Az eredmény: nagyobb termelékenység és elégedettebb ügyfelek.
„Senki sem kért tőlünk , hogy találjuk ki a sorkezelést ” – mondta az Irisys műszaki igazgatója, Lindsay Galloway. „A koncepciót azért találtuk ki, mert kifejlesztettük a technológiákat, és új módot láttunk használatukra. Aztán megkérdeztük ügyfeleinket, hogy ha megtehetnénk ezt Ön helyett, megvenné? A válasz igen volt, és az Irisys továbbra is uralja a nemzetközi sorkezelési iparágat.
Manapság az Irisys továbbra is új módszereket fejleszt ki a termográfia használatára, a biztonság, az egészségügyi alkalmazások és az ipari diagnosztika innovációival. Az új Fluke VT02 vizuális hőmérővel a két cég olyan termográfiai eszközt hozott létre, amely új mércét állít fel a dolláronkénti teljesítmény tekintetében, és a termográfiát egy széles, új technikuscsoport kezébe adja.
Eddig az infravörös tesztereket két kategóriába sorolták: infravörös hőmérőkre és hőkamerákra. Az olcsó (<75 GBP) válasz az infravörös „pont és lő” hőmérő volt, amely egy „folt” átlagos felületi hőmérsékletét méri, amelynek mérete a hőmérő specifikációjától és a céltól való távolságától függően változik. Más infravörös teszterekhez hasonlóan ezek is a biztonság (biztonságos távolságból történő mérés) előnyével rendelkeznek. Elsajátításuk kevés vagy egyáltalán nem igényel képzést, és elég olcsók ahhoz, hogy szinte minden technikus számára biztosítsanak egyet. De vannak hátrányai.
A rendszer részletes hőmérsékleti profiljának elkészítéséhez a technológiának több hőmérsékleti leolvasást kell látnia és le kell írnia, és rögzítenie kell, hol készültek. Ezenkívül nehéz pontosan megmondani, hogy az érzékelő mekkora területet vagy „foltot” „lát” és mér.
A hőkamerák sokkal több részletet és kifinomultságot biztosítanak – megfizethető áron. Egyetlen kép több száz vagy több ezer egyedi hőmérséklet-leolvasást biztosíthat, minden pixelhez egyet. Ezek a pixelek egy „hőtérképet” jelenítenek meg, amely lehetővé teszi a forró pontok problémáinak gyors azonosítását. Egyes képalkotó készülékek lehetővé teszik a hő- és a látható fényképek keverését, megkönnyítve ezzel a probléma feltárását. Ezek a képek rögzíthetők, és szoftver segítségével megtekintés céljából feldolgozhatók. De jelentős előképzettségre van szükség ahhoz, hogy a legtöbbet hozzuk ki a hőkamerából, és költsége (>1500 GBP) azt jelenti, hogy a legtöbb üzletben csak egy lesz.
Egyes iparági szegmensekben, mint például a fűtés, a szellőzés, a légkondicionálás és a hűtés, a költségek és a képzési követelmények miatt sokan nem tudtak hőkamerával bővíteni portfóliójukat. Azok az üzletek, amelyek sok vezető technikus küszöbön álló távozásával szembesülnek, nem hajlandók termográfiai képzésbe fektetni a helyettesítésükre.
Az infravörös tesztelés értéke azonban megkérdőjelezhetetlen. A válasz: egy újfajta infravörös teszter, a vizuális hőmérő.
A két infravörös technológia közötti űr kitöltése érdekében a Fluke olyan terméket tervezett, amely gyors, egyszerű hőmérséklet-leolvasást biztosít vizuális kontextusban – ez elég megfizethető ahhoz, hogy a csapat minden technikusa mindig magánál legyen.
A hagyományos hőképezési technológia nem jelentett megoldást. A hőképalkotás a mikrobolométeren alapul, amely vákuumtömítést és nagyon precíz gyártást igényel, ami túl költségessé teszi az ilyen típusú alkalmazásokhoz. A megfizethetőség és a könnyű használat céljainak elérése valami újjal.
„Az Irisys által alkalmazott megközelítés infravörös érzékelőink fejlesztéséhez alapvetően különbözik a szabványos bolométer technológiától” – mondta Wheatley. „A mikrobolométer alapvetően úgy működik, hogy az ellenállása változik, amikor melegítik. Ezt a változó ellenállást ezután kiolvassák. Az általunk használt módszer valójában a felületi hőmérséklet változásaira érzékeny piroelektromos kerámiát használ. A hőmérséklet változásával arányos töltést hoz létre a készülék felületén. Tulajdonképpen ez a vád, amit felolvasunk.”
A piroelektromos technológia előállítása sokkal kevesebbe kerül, mint egy mikrobolométeré, de a hőkép elkészítése kihívás volt. A piroelektromos technológiát a mozgásérzékelőkben használják leggyakrabban, mint például az Irisys sorkezelő rendszerekben. Wheatley szerint hőkép létrehozása helyett azonban a sorkezelő érzékelőktől származó jelek érzékelik a hőmérséklet változásait, és kifinomult mesterséges intelligencia algoritmusokat hajtanak végre, amelyek segítenek a kereskedőknek reagálni az ügyfelek tevékenységére.
A Fluke VT02-hez az Irisys egy egyedülálló, hipervékony fóliát fejlesztett ki, amelyen egy sor olyan elemet tud gyártani, amely elég sűrű ahhoz, hogy képet alkosson. Ez a motor hajtja a Fluke VT02 vizuális infravörös hőmérőt.
Több piroelektromos érzékelője lehetővé teszi a Fluke VT02 számára, hogy egyetlen hőmérsékletnél sokkal többet tudjon leolvasni. A felhasználó látja a tesztterület hőtérképét, amely pontosan megmutatja, hol vannak a meleg és/vagy hideg területek. A teszter a hőmérsékletet a középső szálkeresztnél mutatja, és a kép legmelegebb és leghidegebb pontjait jelöli.
Ezenkívül a Fluke VT02 képes látható fényes képet rögzíteni a tesztterületről. A hő- és a vizuális nézet kombinálásával a technikus világossá teheti, hogy pontosan hol készül a hőkép – és hol található a karbantartási probléma.
„A Visible bizonyos szintű információt ad, amelyet nem kaphat meg a termikustól” – mondta Wheatley. „Ha például beolvassz valamit, amelyen írás van, azt nem láthatod hőkamerával – tehát a vizuális átfedés segít ebben. De ez inkább egy csúcskategóriás képalkotó funkció.”
Alapvető fontosságú, hogy lássa a problémát, de még fontosabb lehet, hogy dokumentálja felfedezését, és jelentse a megoldást főnökének vagy ügyfelének. Itt bizonyul olyan értékesnek a Fluke SmartView® hőképelemző és jelentéskészítő szoftver. A Fluke VT02-t SmartView szoftverrel szállítjuk, amely egy bevált eszközkészlet a hőképek megtekintéséhez, optimalizálásához, annotálásához és elemzéséhez. A SmartView segítségével a technikus néhány egyszerű lépésben teljesen testreszabott, professzionális jelentéseket készíthet. Egyszerűen használható az alapvető szükségletekkel rendelkező ügyfelek számára, ugyanakkor a haladó felhasználók által megkívánt teljesítményt nyújtja. Az összes jövőbeni szoftverfrissítést tartalmazza.
A Fluke VT02 Visual Thermometer számos képességet tesz elérhetővé sokak számára, akik úgy gondolták, hogy az ilyen kifinomult infravörös tesztelés elérhetetlen.
Sok technikus ismeri a termográfiát és szeretett volna hőkamerát, de egyszerűen nem tudták megindokolni a szükséges tőkebefektetést, vagy időt szakítani a képzésre, ami ahhoz szükséges, hogy egy képalkotóból maximális értéket kaphasson. Ha rendelkezésre állt ilyen eszköz, azt valószínűleg egy képzett üzemmérnök számára tartotta fenn.
„Ez valóban a kereskedők kezébe adja a hőelemzés lehetőségét” – mondta Wheatley. Az ilyen szakemberek számára ez egy új nap az infravörös tesztelésben. Ez a nap a Fluke VT02-vel virrad.