Mivel az adatok létfontosságúak a legtöbb szervezet működése szempontjából, azokat meg kell őrizni, védeni és mindenkor hozzáférhetővé kell tenni. Az adatközpontok rendszeres ellenőrzése nagyon fontos a bennük található rendszerek megbízhatóságának, folytonosságának és fenntarthatóságának biztosítása érdekében. Valójában az ilyen ellenőrzéseket gyakran a felhasználó által alapított szervezetek, például az Uptime Institute és/vagy a biztosítótársaságok írják elő, akik nem akarnak kártérítést fizetni a berendezés meghibásodása miatt elveszett adatok miatt.
Az adatközponti ellenőrzések egyik fontos eszköze a hőkamera, más néven infravörös (IR) kamera. A következő lépésről lépésre leírja, hogyan kell hőkamerával ellenőrizni az adatközponti rendszereket az elektromos forrástól – transzformátortól vagy alállomástól – a szerverállványokig és minden között, beleértve a kritikus fűtést, szellőzést és légkondicionálást ( HVAC) rendszer.
A hőkamera kétdimenziós képeket jelenít meg és tárolhat egy objektum felületi hőmérsékletéről. A képalkotó segítségével könnyedén észlelheti az elektromos vagy mechanikai alkatrészek hőmérsékleti anomáliáit – olyan tárgyakat, amelyek melegebbek vagy hidegebbek, mint a hasonló tárgyak ugyanabban a környezetben. Az alkatrészek túlmelegedése általában olyan potenciális problémát jelez, amely karbantartást igényel a meghibásodás előtt. Az adatközpontokban, ahol a hűtés fontos a szerverek túlmelegedésének megelőzése érdekében, a nem jellemzően hűvös felületek is problémát jelezhetnek, esetleg a HVAC rendszer egyensúlyhiányát, amely javításra szorul.
Amellett, hogy a hőkamerák könnyen észlelik a berendezések felületeinek összehasonlító hőmérsékletét, a tényleges felületi hőmérsékleteket is rögzíthetik. Ez segít felismerni az olyan helyzeteket, mint például a transzformátor vagy a motor túlmelegedése, lehetővé téve a hiba előtti javítást vagy cserét.
Ha a hőfelvételek feltárják a lehetséges problémákat, rögzítse azokat a képalkotóra, és töltse fel egy számítógépre, amelyen jelentéskészítés és elemzés céljából szoftver fut. Ha rendszeresen figyeli a berendezéseket, és hosszú távú összehasonlítás céljából hőmérőt vezet a számítógépén, jobban észlelheti a rendellenes leolvasásokat és a trend változásait. Az egymás melletti összehasonlításhoz szükséges konzisztencia biztosítása érdekében kövesse az előre meghatározott mintavételi útvonalat, és ugyanazokat az objektumokat vagy területeket szkennelje be minden alkalommal ugyanabból a kilátópontból. A javítási nyilvántartások mellett a hőtrendekkel kapcsolatos információk dokumentált adatnyomvonalat biztosítanak a biztosítási szolgáltatók, a vezetőség és mindenki számára, aki a megbízható működés megerősítését igényli.
Egy adatközpontban az alkatrészek olyanok, mint egy sor dominó. Ha valaki elbukik, mindent magával visz a folyásirányba. Érdemes „az elején kezdeni”, ahol a Nemzeti Elektromos Kódex „forrásnak” nevezi – jellemzően egy transzformátor, esetleg egy alállomás. Az értelmes ellenőrzés érdekében a rendszernek működnie kell, és a lehető legnagyobb elektromos terhelést kell húznia. A vezetékeken áthaladó több áram több hőenergiát termel, és ezt „látja” az infrakamera.
Figyelemmel kell kísérnie azokat a területeket is, ahol a levegő belép és a hő távozik a beépített ventilátorok által meghajtott szerverállványokból. A hőkamera és a hőmérséklet/légáramlásmérő egyaránt hasznos a léghűtés hatékonyságának ellenőrzéséhez. Általánosságban elmondható, hogy 1) leképezheti a hűtési mintákat a szerverállványokba, azon kívül és azok körül, és 2) ellenőrizheti, hogy a hűtés megfelelő-e vagy sem. Az ilyen felügyelet azonosítja, hogy hol kell felszerelni a perforált paneleket a keringés javítása érdekében, vagy zárólemezeket, hogy megakadályozzák a forró levegő bejutását a kitöltetlen állványok üres réseibe. Ezek a stratégiák sok adatközpont-felhasználónak segítenek abban, hogy a szervereiket elég hidegen tartsák ahhoz, hogy fenntartsák a kiszolgálói garanciákat.
Vizsgálja át váltóáramú rendszerének biztosítékait, kivezetéseit, saruit és préselt vagy csavaros csatlakozásait. Ellenőrizze a mechanikus alkatrészek túlmelegedését is, amely hibás beállítást (hajtásokban), kiegyensúlyozatlanságot (ventilátorokban) vagy romlást (motorokban és csapágyakban) jelez. Az infravörös kép a hűtőközeg szivárgását is feltárja, ha az a szekrényhez fúj.
Az osztott rendszerek és a hűtőtornyos hűtöttvizes rendszerek külső és belső alkatrészekkel is rendelkeznek. Például egy osztott rendszer elpárologtató tekercse általában az épületen belül van, míg a kondenzációs egység kívül. Ellenőrizze, hogy nincs-e jegesedés az elpárologtató tekercsén, de ügyeljen arra, hogy nincs értelme a belső váltóáramú rendszert ellenőrizni, ha nem megy ki. A biztosítékok és a kivezetések (saruk) általában kívül vannak, és ha van hűtőtorony, ott vannak a motorok. A hőkamerával ellenőrizze az áramlást, és keresse meg a szivárgást a tornyokban.
Ami az edzést illeti, a Fluke két-három napos képzést javasol a magasabb kategóriás kamerák felhasználóinak. A hardver kezelése nem a nehéz rész. A jó diagnózis felállítása a hőképalkotás kihívása. A siker kulcsa a jó, megbízható, megismételhető adatok összegyűjtése, majd ezeknek az adatoknak az elektromos rendszerekben jártas ember szemével történő áttekintése. Ez a stratégia jó döntéseket fog eredményezni arról, hogy mi a rossz, ha van valami, és hogyan lehet azt kijavítani. Az adatközpontok hőellenőrzésével kapcsolatos megalapozott megítéléshez jó képzettség, műszaki ismeretek és gyakorlati gyakorlati tapasztalat szükséges.